• Zaopatrzenie Medyczne Baner
  • Zaopatrzenie Medyczne Baner
  • Zaopatrzenie Medyczne Baner
  • Zaopatrzenie Lekarzy
  • Zaopatrzenie Medyczne Baner

Porządki w apteczce

Rozsypane leki, antybiotyki

Od czasu do czasu trzeba zrobić przegląd w domowej apteczce – usunąć z niej przeterminowane leki i suplementy diety, uzupełnić środki opatrunkowe. W tym przypadku nie warto robić zapasów.

Nawet gaziki i plastry mają swój termin ważności, po jego upływie nie ma gwarancji sterylności pierwszych, drugie zaś mogą stracić właściwości przylepne. Przeterminowane leki mogą być niebezpieczne. Dlatego co pół roku przejrzyj zawartość apteczki.

Jeśli łykniesz po terminie...

Niekiedy przeterminowany lek może nadal działać, ale pewniejsze, że utraci właściwości i będzie nieskuteczny. Istnieje też ryzyko, że wskutek rozpadu substancji czynnych może zaszkodzić i np. wywołać działanie niepożądane (np. wymioty czy biegunka). Z drugiej strony, jeśli lek ma termin ważności np. 25 X 2013r., to nie znaczy, że nazajutrz przestanie działać. Lecz producent nie gwarantuje, że zażywanie leku po upływie terminu ważności jest bezpieczne. Uwaga! Często zamiast pełnej daty jest podany tylko miesiąc i rok, co oznacza, że lek jest skuteczny do ostatniego dnia wskazanego miesiąca. I jeszcze jedno: lepiej zrezygnować z kupna leku, gdy jego ważność wkrótce się kończy, bo nie zdążymy zużyć specyfiku.

Liczy się forma
Leki pakowane w tzw. blistry: można stosować do końca terminu ważności. Ale jeśli np. opakowanie zostalo podzielone na pół i nie można odczytać na nim daty (jest wytłoczona na pudełku lub folii), nie wolno ich zażywać. Tak samo jak pojedynczych tabletek, które wypadły z opakowania.

Krople do oczu: mają zwykle długi termin, ale trzeba je zużyć w ciągu 4 tygodni od otwarcia opakowania, potem tracą sterylność. Dlatego są zwykle pakowane w małe buteleczki lub opakowania jednorazowe.

Zawiesiny (np. antybiotyki przygotowane z proszku dla dzieci): mają jeszcze krótszy żywot: po wymieszaniu proszku z wodą można je stosować od 5 do 14 dni.

przeterminowane-lekiSyropy i leki w płynnej postaci: choć mają długi termin ważności, to jednak wskutek naszego postępowania szybko sie starzeją: niedokładnie dokręcamy zamknięcie, narażamy je na działanie światła i ciepła.

Leki robione na zamówienie: mają krótki termin ważności, zależy od od formy preparatu: od tygodnia (np. mikstury z cukrem) do 3 miesięcy (te na spirytusie). Apteka zawsze umieszcza tę datę na opakowaniu.

Pamiętajmy, że nie wolno żadnych lekarstw wyrzucać do kosza na śmieci ani spuszczać w wodą. Leki przeterminowane należy zanieść do apteki. Nawet jeśli nie ma w niej specjalnego pojemnika, farmaceuta przyjmie je i odda do zutylizowania.